Košík
Theatrum Caeli
Theatrum Caeli detail Theatrum Caeli pasparta

Theatrum Caeli


Cena včetně DPH:1060 Kč
Dřevoryt

THEATRUM CAELI

Exkluzivně Vám nabízíme dřevoryty českého monogramisty D. L.
tento dřevoryt je vytvořený podle nosorožce od Albrechta Dürera z roku 1515. Je pravděpodobné, že Dürer byl pouze autorem kresby; samotný dřevořez je patrně dílem Hieronyma Andreae, štočkaře (formshneidera), který mimo jiné vyřezal matrici pro Velký triumfální vůz, dřevořez navržený Dürerem pro císaře Maximiliána.
Norimberský malíř a grafik ve skutečnosti nosorožce nikdy neviděl. Živá předloha k zobrazenému zvířeti byla darem od guvernéra Portugalské Indie Alfonsa de Albuquerque, který zaslal svému králi Manuelovi I. roku 1515. Od dob starého Říma to byl první živý exemplář, který Evropa spatřila. Dürer jej zpodobnil na základě popisu a skici nalézající se v dopise, který obdržel jistý norimberský měšťan od moravského tiskaře Valentima Fernandese usazeného v Portugalsku, jenž nosorožce spatřil na vlastní oči.
Svým vzezřením se Dürerův nosorožec od toho skutečného liší; malý roh na jeho hřbetě, jenž má týž točitý tvar, jejž středověká obraznost tradičně připisovala rohu jednorožce, může být aluzí na toto bájné zvíře. Renesanční člověk se svou touhou po objektivitě pociťoval potřebu vnášet nové světlo do každého aspektu života, náboženství a mýty z toho nevyjímaje. Vzhledem k tomu, že podoba nosorožce přibližně odpovídá popisům jednorožce od Ktésia (který jej popsal jako první), Plinia staršího nebo Marca Pola, je docela dobře možné, že se na tomto dřevořezu Dürer pokouší ukázat legendárního tvora v objektivním světle nové epochy.
Na pozadí jsou použity motivy od Williama Morrise.

Tento exemplář byl vytištěn kosticí na ručním papíru Losin (nebo na japonském ručním papíru či na papíru Fabriano).

Nezapaspartované exempláře byly vytištěny kosticí na papíru Fabriano. Výtisky jsou opatřeny razítkem dřevorytce (pražského monogramisty D. L.).


PARAMETRY:

Signatura: D. L.
Rozměr: xx × xx cm
Autoři a vročení: monogramista D. L. (David Lipovský)


*V ceně není zahrnuta pasparta. Na výsledné podobě pasparty a její ceně se v případě zájmu můžete domluvit přímo s autorem.